Niedługo po tym, jak wszyscy zakochaliśmy się w CSI i nauce stojącej za dowodami kryminalistycznymi, wiele z tej nauki zostało zakwestionowanych. Poza przypadkowymi błędami i celowym manipulowaniem dowodami w laboratoriach kryminalistycznych i przez techników laboratoryjnych, okazało się, że podstawy wielu rodzajów dowodów kryminalistycznych były wadliwe.

Teraz, inny długo zaufany pomocnik w walce z przestępczością jest poddawany kontroli. Jak pisze Radley Balko dla The Washington Post, okazuje się, że psy do węszenia narkotyków nie są szczególnie dobre w ich wykrywaniu. I ta wiadomość powinna mieć wpływ na dużą sprawę toczącą się w Sądzie Najwyższym.

Zdać test węchu?

Głównie ze względu na błędne przekonania na temat ich dokładności, psie węchy od dawna stanowią wyjątek od wymogu posiadania nakazu przeszukania. W rzeczywistości, interakcje z psami do węszenia narkotyków w miejscach publicznych nie są uważane za wystarczająco inwazyjne, aby uznać je za “przeszukanie” zgodnie z Czwartą Poprawką. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w 2005 roku: “Wąchanie przez psa przeprowadzone podczas zgodnego z prawem zatrzymania ruchu drogowego, które nie ujawnia żadnych innych informacji poza lokalizacją substancji, której żadna osoba nie ma prawa posiadać, nie narusza Czwartej Poprawki”.

Ale psie węchy mogą nie być tak dokładne, jak sądziliśmy, a przeszukania oparte na fałszywych trafieniach mogą być niewiarygodnie inwazyjne. Jak zauważa Balko:

Chociaż psy rzeczywiście potrafią wywęszyć nielegalne narkotyki, wyhodowaliśmy w nich inną nadrzędną cechę: chęć przypodobania się. Nawet psy narkotykowe, których opiekunowie są sumienni, odczytują niezamierzoną mowę ciała swoich przewodników i odpowiednio alarmują. Badanie z 2010 roku wykazało, że paczki zaprojektowane tak, aby oszukać przewodnika, że w środku znajdują się narkotyki, były o wiele bardziej podatne na fałszywe alarmy niż paczki zaprojektowane tak, aby oszukać psy … Wiele psów narkotykowych nie alarmuje więc o obecności narkotyków, ale o podejrzeniach przewodników co do obecności narkotyków. A przeszukania oparte na niewiele więcej niż podejrzeniach organów ścigania są dokładnie tym, czemu Czwarta Poprawka ma zapobiegać.

Kto kontroluje psy policyjne?

W obecnym stanie prawnym, policja może przeprowadzać przeszukania pojazdów z użyciem psów policyjnych, o ile początkowe zatrzymanie było legalne i nie zajmuje zbyt wiele czasu, aby dostarczyć psa na miejsce zdarzenia. Jednakże, policja jest zobowiązana do uzyskania nakazu zanim pies będzie mógł przeszukać Twój dom. Sąd Najwyższy wkrótce zadecyduje, czy psy narkotykowe węszące za drzwiami mieszkania również wymagają nakazu. (Jak zauważa Balko, jeśli nie, “policja mogłaby zabierać swoje psy w górę i w dół kompleksów mieszkalnych, tak jak czasami robi to z szafkami szkolnymi.”)

Niektóre badania wykazały, że alarmy psów narkotykowych nie zawsze są prawidłowe, a w rzeczywistości mogą być błędne nawet w 50 procentach przypadków. Te fałszywe wyniki mogą prowadzić do dalszych przeszukań, a w niektórych przypadkach do zajęcia mienia, które nigdy nie zostanie zwrócone. Mimo to, większość sądów nie była przychylna zwiększonej kontroli dokładności wyszukiwania przez psy i ograniczyła argumenty do czasu i miejsca.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą nielegalnego przeszukania z psem, skontaktuj się z doświadczonym adwokatem obrony karnej tak szybko, jak to możliwe.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *