Finansowanie venture capital dla nowych startupów dronowych już nie wzrasta. Pomimo tego, że nowe przepisy FAA, które weszły w życie w sierpniu tego roku, dają pewność firmom chcącym wykorzystywać drony, od czasu ich ogłoszenia startupy z dronami otrzymują coraz mniej funduszy. Co szokujące, od drugiego do trzeciego kwartału tego roku finansowanie dronów spadło o połowę.

Według MarketWatch, finansowanie dla firm zajmujących się dronami spadło o 59 proc. od zeszłego roku. W drugim kwartale tego roku zainwestowano 106 milionów dolarów w 13 różnych transakcji. Natomiast w trzecim kwartale tego roku zainwestowano już tylko 55 mln dolarów w 8 różnych transakcji. Dla firm, które produkują drony, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają działalność, ta wiadomość jest przerażająca.

Dlaczego VC nie inwestują

Podczas gdy nowe przepisy zapewniają jasne parametry dotyczące tego, jak drony mogą być wykorzystywane komercyjnie, przepisy te nie są tanie i łatwe do wdrożenia. Wymaganie licencjonowanych i przeszkolonych operatorów do latania dronem jest znacznie bardziej kosztowne niż pozwolenie dronom na autonomiczne latanie (co jest niedozwolone). Dodatkowo, jedno z najbardziej pożądanych zastosowań dronów, dostarczanie paczek, zostało zasadniczo zakazane przez nowe przepisy, które zabraniają latania dronem poza linią pola widzenia operatora.

Pomimo niespełnionych marzeń Amazona o programie dostaw dronami, wciąż istnieją niezliczone komercyjne zastosowania dronów, które działają w ramach nowych regulacji. Nasuwa się więc pytanie: Dlaczego VC nie inwestują? Jednym z bardziej logicznych powodów braku inwestycji jest postęp, który już został osiągnięty.

W tym momencie technologia budowy dronów najwyraźniej osiągnęła plateau. Komercyjnie opłacalne drony są łatwo dostępne, trwałe, niezawodne i odpowiednio wycenione. Analitycy wyjaśniają, że bitwa o rozwój sprzętu dla dronów została już stoczona i wyłoniła wyraźnych liderów. Wyjaśniają dalej, że nowa bitwa polega na opracowaniu najlepszego oprogramowania dla dronów, co oznacza, że pieniądze, które zostałyby zainwestowane w budowę dronów, trafiają teraz do firm, które pracują nad programowaniem dronów.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *