Przestępstwa, o które podejrzewany jest finansista Jeffrey Epstein, o które został oskarżony i do których się przyznał, są niezliczone, ale wszystkie skupiają się wokół wykorzystywania seksualnego nieletnich dziewcząt. W 2008 roku Epstein zawarł z prokuratorami federalnymi umowę o niekaralności, która pozwoliła mu przyznać się jedynie do mniejszego oskarżenia stanowego, a jednocześnie przyznać się do molestowania dziesiątek nieletnich dziewczynek w swojej rezydencji na Florydzie i w prywatnym samolocie (a także zarejestrować się jako przestępca seksualny).

Prokuratorzy nie ujawnili jednak porozumienia o przyznaniu się do winy ofiarom, naruszając federalną ustawę o prawie ofiar i być może unieważniając całe porozumienie.

Powiadomienie ofiar

Podczas gdy Sędzia Okręgowy Stanów Zjednoczonych Kenneth Marra szczegółowo opisał obszerną korespondencję pomiędzy prokuratorami federalnymi z biura Prokuratora Generalnego Południowej Florydy i obrońcą Epsteina, prokuratorzy byli mniej otwarci na temat proponowanego porozumienia o niekaraniu (“NPA”) z ofiarami Epsteina. “Od czasu, gdy FBI rozpoczęło dochodzenie w sprawie Epsteina do 24 września 2007 r., kiedy NPA została zawarta, Biuro nigdy nie konsultowało się z ofiarami w sprawie NPA ani nie powiedziało im, że takie porozumienie było rozważane” – zauważył Marra. “Urząd nie konsultował się ani nie naradzał z żadną z ofiar na temat NPA przed jej podpisaniem”.

To, oczywiście, było częścią planu prawników Epsteina. “Adwokat Epsteina był świadomy, że Urząd celowo utrzymywał NPA w tajemnicy przed ofiarami i, w rzeczy samej, zabiegał o zapewnienia w tym zakresie”. Taka koordynacja i negocjacje na temat tego, czy ofiary zostaną poinformowane o NPA “stanowiły odstępstwo od standardowej praktyki rządu polegającej na negocjacjach z obrońcami na temat zakresu powiadomień ofiar przestępstw.”

Ostatecznie, odstępstwo to okazało się nielegalne, naruszając Ustawę o Prawach Ofiar Przestępstw (CVRA). Dwie z ofiar Epsteina, które współpracowały z federalnymi śledczymi, pozwały Epsteina do sądu cywilnego, również twierdząc, że rząd naruszył CVRA:

Rząd naruszył prawo składających petycje do konsultacji zgodnie z CVRA: (1) kiedy rząd negocjował i podpisywał NPA; (2) kiedy rząd wysłał listy informujące składających petycje, aby byli cierpliwi, podczas gdy rząd ukończy swoje dochodzenie oraz (3) kiedy rząd nie poinformował ofiar, że stanowe przyznanie się do winy spowoduje wygaśnięcie sprawy federalnej. Składający petycje twierdzą również, że rząd naruszył ich prawo do sprawiedliwego traktowania zgodnie z CVRA poprzez zatajenie negocjacji NPA. Dodatkowo, składający petycje twierdzą, że rząd naruszył ich prawo do rozsądnego i dokładnego zawiadomienia, kiedy zataił, że NPA i śledztwo federalne były powiązane z postępowaniem w sądzie stanowym.

Marra zgodził się z tym: “Zgodnie z faktami w tej sprawie”, orzekł, “kiedy rząd nie poinformował ofiar o zamiarze zawarcia NPA, nastąpiło naruszenie CVRA”.

Powiązania polityczne

Epstein chwalił się bliskimi relacjami z wpływowymi postaciami politycznymi, od byłego prezydenta Billa Clintona do obecnego prezydenta Donalda Trumpa. W rzeczywistości, Sekretarz Pracy Trumpa, Alexander Acosta, robi potępiające cameo w orzeczeniu Epsteina. Acosta był prokuratorem Stanów Zjednoczonych w Miami w czasie, gdy negocjowano NPA Epsteina, i odegrał kluczową rolę w utrzymaniu jej w tajemnicy:

Około 30 listopada 2007 r. prokurator USA Acosta wysłał list do jednego z obrońców Epsteina, Kennetha Starra , stwierdzając: “Nakazuję naszym prokuratorom, aby nie wydawali listów z zawiadomieniami dla ofiar do najbliższego piątku do godz. 17.00, aby zapewnić panu czas na przeanalizowanie tych opcji z pańskim klientem”. List wyjaśniał również, że prokurator liniowy poinformował prokuratora Acostę, “że ofiary nie zostały poinformowane o dostępności ulgi na podstawie sekcji 2255 podczas fazy dochodzenia w tej sprawie”, pomimo faktu, że “ule prawa … teraz wymaga od tego okręgu, aby rozważyć prawa ofiar na podstawie tej ustawy podczas negocjowania tego porozumienia.”

Biały Dom przyznał, że “przygląda się” roli Acosty w negocjacjach z Epsteinem. W międzyczasie umowa Epsteina z prokuratorami federalnymi o niekaraniu została unieważniona, co być może otwiera drzwi do postawienia zarzutów federalnych lub zawarcia kolejnej ugody.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *